Al(OH)3
raport atomic : 1Al:3O:3H
raport masic: 27g:3x16:3x1
27:48:3= 9:16:1
compozitia procentuala
,daca este cea masica M,Al(OH)3=27gAl+48gO+3gH=78g/mol
78g oxid......27gAl......48gO.....3gH
100g................x................y.........z
calculeaza x,y,z !!!!!!
78g Al.........3gAl
780g..................x...................................calculeaza !!!
nu inteleg ce ai scris in ultimul rand ??????