Daca VOLUMUL in CONDITII NORMALE al C2H6 este egal cu 1,12 L, calculati:
a) NIU (nr de moli)
b) masa (g)
c)Volumul daca presiunea= 0,5 atm si t=273 grade CELSIUS
d) N (atomi)
e) densitatea (g/L) in CONDITII NORMALE
a) n=V/22,4=1,12/22,4=0,05 moli C2H6 b) M C2H6=12*2+6=24+6=30 g/mol m C2H6=1,5 g C2H6 c) PV=nRT T=t(in grade celsius)+273=273+273=546 grade Kelvin V=nRT/P=(0.05*0,082*546)/0,5=4,4772 L d) densitatea=m/V=1,5/22,4=33,6 g/L
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!