Răspuns :
Distanta dintre Pamant si Soare este de aproximativ 150 de milioane de km.
Daca vrei putin mai exact ar fi 149600000
Daca vrei putin mai exact ar fi 149600000
t=8 min 12 s=492 s
c=3*10⁵ km/s=3*10⁸ m/s
d=ct=3*10⁸*492=1476*10⁸ m=1476*10⁵ km
c=3*10⁵ km/s=3*10⁸ m/s
d=ct=3*10⁸*492=1476*10⁸ m=1476*10⁵ km
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!