Răspuns :
Se da:
m(S)=40 g
------------------------
m(SO2)-?
Rezolvare:
S+O2---->SO2
1)Calculam niu (v) a S: v(S)=40:32=1,25 mol
2)Alcatuim raportul: 1,25 mol==x mol <=>x=1,25*1=1,25 mol
1 mol==1 mol<=>x= 1
3)Aflam masa de SO2 : m(SO3)=1,25 mol*64 g/mol=80 g
Mr(SO2)=32+16*2= 64 g/mol
Raspuns:m(SO3)=80 g
m(S)=40 g
------------------------
m(SO2)-?
Rezolvare:
S+O2---->SO2
1)Calculam niu (v) a S: v(S)=40:32=1,25 mol
2)Alcatuim raportul: 1,25 mol==x mol <=>x=1,25*1=1,25 mol
1 mol==1 mol<=>x= 1
3)Aflam masa de SO2 : m(SO3)=1,25 mol*64 g/mol=80 g
Mr(SO2)=32+16*2= 64 g/mol
Raspuns:m(SO3)=80 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!