👤

Se dizolva 39.2g H2SO4 . Ce volum de solutie 2M se obtine ?

Răspuns :

H2SO4
                                                                                    MH2S04=2+32+4.16=98
cm=2m                 cm=md:M.Vs
md=39,2 g             Vs=md:M.cm
Vs=?                                             
                                  Vs=39,2:98.2=0,2 litri