👤

Vă rog ajutați-mă... Ex 11..dau coroană...

Vă Rog Ajutațimă Ex 11dau Coroană class=

Răspuns :

sunt 40% fete. In mod normal, ar fi 60% baieti. Deci din 625 de posibilitati, 60% sunt cazuri favorabile. Deci probabilitatea va fi 60%
P(A)=Nr. cazuri favorabile/Nr. cazuri egal posibile
40% din 625=(40×625)/100=25000/100=250 sunt fete
625-250=375 sunt băieți
Nr. cazuri favorabile avem 375
Nr. cazuri egal posibile avem 625
P(A)=375/675= simplificăm cu 75 = 5/9

Sper că te-am ajutat!