Un corp este tras in sus pe un plan inclinat care are unghiul alfa de 30 de grade. Corpul se deplaseaza pe plan, care are lungimea d=10 m. Coeficientul de frecare dintre corp si plan este niu egal cu 0,3.
Sa se afle:
1. lucrul mecanic necesar urcarii corpului pe planul inclinat
2. puterea unui motor care ar ridica corpul pe planul inclinat in t=30s. Corpul are m=500kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!