ro=10490kg/m³= 10,49g/cm³, deoarece 1kg=1000g 1m³= 1000dm³=1000x1000 cm³ ro=m/v---> m= vxro= 10x10,49 g=104,9 g Ag M,Ag= 108g/mol n,mol=m/M=104,9g/108g/mol= 0,971 mol Ag
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!