👤

Un biciclist parcurge un traseu turistic in 2 zile. Raportul dintre distanța parcursa in prima zi si cea parcursa in ziua a doua este egal cu 9/7 . Știind ca in prima zi a parcurs 40,5 km, aflați ce distanță a parcurs biciclistul in a doua zi.

Răspuns :

40,5/x= 9/7
x= 40,5×7/9
x= 31,5 km ( a doua zi)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari