👤

Calculați masa moleculara a următoarei substanțe : Mg(NO3)2

Mg= 24
N=14
O=16
Mase atomice rotunjite


Răspuns :

24 + 14×2 + 16×6 = 24 + 28 + 96 = 148 g/mol
Mg(NO3)2 = 24+ (2 x  14) +(6 x16)= 148