👤

Dana are un cub din lemn(ro=800 kg/m cub) avand latura de 15 cm. Suspendandu-l de un resort care are K=100N/m, acesta se alungeste cu 8 cm. Considerand g=10N/Kg, determina:
a. volumul cubului in cm cubi
b. greutatea cubului
c.masa lemnului continut in cub
d.volumul lemnului din care este confectionat cubul in cm cubi
e.volumul golului existent in cub


Răspuns :

Ro=800Kg/m cub
Ro=masa supra volum
K=100N/m
Delta l=8cm=0,08m
G=100N/m*0,08m
G=8N
m=8N supra 10N
m=0,8Kg