👤

Cota TVA-ului în România este de 20%. Care este prețul de vânzare al unui produs, știind că prețul de producție este de 400 lei?

Răspuns :

400x20%= 400x20/100=8000/100=80
TVA=80 lei
Pret productie=400 lei

Pret vanzare: 400+80=480 lei