Răspuns :
Stabileste cantitate de substanta si masa acidului care se formeaza la interactiunea a 44 g de oxid azotic cu apa.
Se da:
m(N2O5)=44 g
---------------------------
m(HNO3)-?
v(HNO3)-?
Rezolvare:
N2O5+H2O------->2HNO3
1)Calculam niu (v) a N2O5: v(N2O5)=44 g:108 g/mol=0,4 mol
2)Alcatuim raportul: 0,2 mol==x mol<=> x =0,2*2=0,8 mol
1 mol==2 mol<=> x = 2
3)Calculam masa HNO3: m(HNO3)=0,8*63=50,4 g
Mr(N2O5)=14*2+16*5=108 g/mol
Mr(HNO3)=1+14+16*3=63 g/mol
Raspuns:m(HNO3)=50,4 g
v(HNO3)=0,8 mol
Se da:
m(N2O5)=44 g
---------------------------
m(HNO3)-?
v(HNO3)-?
Rezolvare:
N2O5+H2O------->2HNO3
1)Calculam niu (v) a N2O5: v(N2O5)=44 g:108 g/mol=0,4 mol
2)Alcatuim raportul: 0,2 mol==x mol<=> x =0,2*2=0,8 mol
1 mol==2 mol<=> x = 2
3)Calculam masa HNO3: m(HNO3)=0,8*63=50,4 g
Mr(N2O5)=14*2+16*5=108 g/mol
Mr(HNO3)=1+14+16*3=63 g/mol
Raspuns:m(HNO3)=50,4 g
v(HNO3)=0,8 mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!