👤

Un mobil parcurge 2km cu vteza de 4 M pe secunda.Kn cat timp a parcurs aceasta distanta?

Răspuns :

d= 2 km = 2000 m
v=4 m/s
V=d/∆t =>∆t =d/v = 2000m/4 m/s= 500 s
v=4 m/s=14,4 km/h
t=d/v=2/14,4=0,138 h