👤

O tableta care costa 800 lei s-a scumpit cu 25%,apoi s-a ieftinit cu 25%.Cat costa acum tableta?




Răspuns :

800 + 25%800 = 800 + 200 = 1000 lei

1000 - 25%1000 = 1000 - 250 = 750 lei
25% din 800=
25/100 x 800=
1/4x 800=
800/4=200
după scumpire prețul va fi
800+200=1000lei
25% din 1000=
1/4 x 1000=
250
după ieftinire
1000-250=750 lei