👤

90 de grame de aluminiu reactioneaa cu bromu . ce masa si ce cantitate de albr3 se formeaza? va rog ajutatima la problema dau coroana !

Răspuns :

Se da:
m(Al)=90 g
-------------------------
m(AlBr3)-?
v(AlBr3)-?
                                    Rezolvare:
2Al+3Br2------>2AlBr3

1)Claculam niu (v) a Al: v(Al)=90:27=3,33 mol
2)Alcatuim raportul: 3,33 mol==x mol<=> x =3,33*2 =3,33 mol
                                       2 mol==2 mol<=> x=        2
3)Calculam masa AlBr3: m(AlBr3)=3,33 mol*267 g/mol=889,11 g

Mr(AlBr3)=27+80*3=267 g/mol
Mr(Al)=27 g/mol
                                                   Raspuns:m(AlBr3)=889,11 g
                                                                    v(AlBr3)=3,33 mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari