👤

Concentratia de sare dintr-o solutie este de 17/100 . Ce cantitate de sare se gaseste in 2,75t solutie

Răspuns :

17% din 2,75 = 0,17 × 2,75 = 0,4675 t sare
 0,4675 t = 467,5 kg de sare

Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari