👤

O gospodina cheltuieste la piata o treime din banii sai pe 2 kg de rosii, 3 sferturi din rest pe 4 kg de mere si mai ramane cu 20000 lei.
a) ce suma a avut gospodina la ea?
b) Cat a costat kg de rosii?
c) Dar cel de mere?


Răspuns :

Metoda mersului invers cu reprezentare grafica 

l----------------l-----------------l-------------------l suma 
[_________]
 2 kg rosii    l---------l--------l---------l---------l restul sumei 
                    [_______________]
                        4 kg de mere        20 000 lei = raman 


a) Ce suma a avut gospodina la ea ?

( 20 000 x 4 ) : 2 x 3 = 80 000 : 2 x 3 = 40 000 x 3 = 120 000 lei a avut gospodina 

b) Cat a costat kg de rosii?

      [ ( 4 x 20 000 lei ) : 2] : 2  = 40 000 lei : 2 = 20 000 lei → un kg de rosii 

c) Dar cel de mere ?

3 x 20 000 lei : 4 = 60 000 : 4 = 15 000 lei = 1 kg de mere , pret neconform cu realitatea 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari