Metoda mersului invers cu reprezentare grafica
l----------------l-----------------l-------------------l suma
[_________]
2 kg rosii l---------l--------l---------l---------l restul sumei
[_______________]
4 kg de mere 20 000 lei = raman
a) Ce suma a avut gospodina la ea ?
( 20 000 x 4 ) : 2 x 3 = 80 000 : 2 x 3 = 40 000 x 3 = 120 000 lei a avut gospodina
b) Cat a costat kg de rosii?
[ ( 4 x 20 000 lei ) : 2] : 2 = 40 000 lei : 2 = 20 000 lei → un kg de rosii
c) Dar cel de mere ?
3 x 20 000 lei : 4 = 60 000 : 4 = 15 000 lei = 1 kg de mere , pret neconform cu realitatea