👤

O agenda costa 15 lei dar in cazul in care sunt cuparate cel putin 10 bucati se ofera o reducere de 10 % din valuare . Care este pretul unei agende in acest caz?

Răspuns :

15 × 10 = 150 lei ( valoarea)

150 - 10 / 100 × 150 = 150 - 15 = 135 lei

135 : 10 = 13 , 5 lei
15 : 100 x 10 = 1 , 5
15 - 1 , 5 = 13 , 5