👤

La un magazin sau adus 1928 kg de mere.in prima zi sa vandut un sfert a doua zi jumatate din intreaga cantitatea iar a treia zi restul stiind ca 1 kg de mere costa 2 lei afla cat sa incasat in fiecare zi

Răspuns :

in prima zi sa vandut un sfert inseamna ca in prima zi sa vandut 1928:4=482kg de mere

in a doua zi sa vandut jumatate inseamna ca in a doua zi sa vandut 1928:2=964kg de mere

in a treia zi sa vandut reatul inseamna ca in a treia zi sa vandut 1928-482-964=482kg de mere

in prima zi sa incasat: 482×2=964 lei

in a doua zi sa incasat: 964×2=1928 lei

in a treia zi sa incasat 482×2=964lei