👤

Ce volum de solutie de HCL de concentratie 0,2 M este necesar pentru a reactiona cu 13g zinc?

Răspuns :

cm=0,2                             13 g    xg
react.13 g Zn                    Zn+2HCl =Zn Cl2 +H2
cu HCl                             65g   2.36,5 g
Vs=?                         x=13.2.36,5:65=14,6 g HCl( md)

                                   cm=md:M.VS
                                     Vs=md:cm.M
                                Vs =14,6:0,2.36,5=200 litri HCl