👤

Un corp are l de 5 cm si este confectionat din aluminiu (ro=2700kg/m3 calculați m corpului

Răspuns :

Ro=2700 kg/m^3=2,7 g/cm^3
V=l^3=5^3=125 cm^3
Ro=m/V=>m=ro•V=2,7•125=337,5 g