👤

Resortul unui dinamometru are constanta elastica egala cu 40 N/m.Determinati energia potentiala a resortului cand de el este suspendat un corp cu masa de 200 g.

Răspuns :

m=200 g=0,2 kg
G=mg=2 N
G=Fel=2 N
Fel=kx=>x=Fel/k=0,05 m
Ep=kx^2/2=40•0,0025/2=0,05 J