Răspuns :
5 moli x moli MCaO=40+16=56
2Ca + O2 =2CaO
2 moli 2moli ( punctul . inseamna inmultit)
x=5.2:2=5 moli CaO
Se transf. molii in grame
MCaO= 40+16=56
56 g CaO--------1mol CaO
Y g----------------5 moli CaO
Y=56.5=280 g CaO
Se da:
v(Ca)=5 moli
----------------------------
v(CaO)-?
Raspuns:
2Ca+O2---->2CaO
1)Alcatuim raportul: 5 moli==x moli<=> x =5*2<=> x = 5 moli
2 moli==2 moli<=> 2
2)Aflam masa de CaO: m(CaO)=5 moli*56 g/mol=280 g
Mr(CaO)=40+16=56 g/mol
Raspuns:v(CaO)=5 moli
m(CaO)=280 g
v(Ca)=5 moli
----------------------------
v(CaO)-?
Raspuns:
2Ca+O2---->2CaO
1)Alcatuim raportul: 5 moli==x moli<=> x =5*2<=> x = 5 moli
2 moli==2 moli<=> 2
2)Aflam masa de CaO: m(CaO)=5 moli*56 g/mol=280 g
Mr(CaO)=40+16=56 g/mol
Raspuns:v(CaO)=5 moli
m(CaO)=280 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!