👤

Un autoturism consuma 21,6 l de benzina pentru a parcurge 300 km. at consuma autoturismul pentru a parcurge :
a) 100 km
b)425 km
c) 57,75 km


Răspuns :

21.6l.............................300 km
x....................................1km

x=21.6/300
x=0.072 litri/ km

100 km = 0.072*100 = 7,2 litri
425 km  =0.072*425 =  30,6 l
57.75 km = 0.072*57.75 = 4,158 l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari