👤

Teodor a cumparat 3 mingi de ping-pong si 2 mingi de tenis de camp si a platit 22 lei.Andrei a cumparat 4 pingi de ping-pong si 4 mingi de tenis de camp si a platit 40 lei. Cat costa o minge de ping-pong?Dar una de tenis de camp? VREAU SI VERIVICAREA!
(METODA COMPARATIEI)


Răspuns :

3=====2====22
4=====4====40

12======8=====88
12=====12=====120

12-8=4
120-88=32
32:4=8 lei o minge de tenis
8*2=16
22-16=6
6:3=2lei o minge de ping pong

3*2=======2*8=====22
4*2=======4*8=====40
Înmulțește primul rand cu 2 (3 mingi ping-pong si 2 mingi de tenis de camp) pentru a obține o egalitate.. O sa iti fac rezolvarea acum ca să intelegi :
3 mingi ping-pong....... 2 mingi de tenis de camp...... 22 lei
4 mingi de ping-pong...... 4 mingi de tenis de camp..... 40 lei
Acum înmulți primul rand cu 2 pentru a aduce mingile de tenis de camp la egalitate. Uite desenul:

6 mingi ping-pong..... 4 mingi de tenis de camp..... 44 lei
4 mingi ping-pong...... 4 mingi de tenis de camp...... 40 lei

6-4=2 (mingi de ping-pong in plus)
44-40=4 (lei 2 mingi de ping-pong)
4÷2=2 (lei o minge de ping-pong )
2×4=8(lei 4 mingi de ping-pong)
40-8=32(lei 4 mingi de tenis de camp)
32÷4=8 (lei o minge de tenis de camp)


Proba:


2×3=6
8×2=16
6+16=22



2×4=8
8×4=32
32+8=40

Sper ca te-am ajutat!!