👤

O locomotivă cu puterea P = 480kW tractează pe o cale ferată orizontală o garnitură de vagoane. Masa

totală a trenului este m = 400 t Forţa de rezistenţă întâmpinată la înaintare reprezintă o fracţiune f = 0,015

din greutate.

a. Calculaţi viteza maximă pe care o poate atinge garnitura de vagoane.

b. Calculaţi valoare energiei cinetice a trenului în momentul în care viteza sa este maximă.

c. După atingerea vitezei maxime, forţa de tracţiune încetează să mai acţioneze asupra garniturii. Calculaţi

lucrul mecanic efectuat de forţa de rezistenţă în timpul opririi trenului.

d. Calculaţi distanta parcursă de garnitura de vagoane de la încetarea acţiunii forţei de tracţiune până la

oprirea trenului.


Răspuns :

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari