👤

Salut! Rog rezolvarea problemei 5.
Mulțumesc.


Salut Rog Rezolvarea Problemei 5 Mulțumesc class=

Răspuns :

5. a) C = md/ms ×100 => md = C×ms/100 = 5×30/100 = 1,5g KOH

Cf = md+x/ms+x×100

10 = (1,5+x)/(30+x)×100

10(30+x) = 100(1,5+x)
300+10x = 150+100x
150=90x
x = 1,666g KOH

V: md final = 1,5+1,666 = 3,16g KOH
md final = 30+1,666 = 31,66g sol. KOH

Cf = 3,16/31,66×100 = 10%

b) ms = md+mH2O => mH2O = ms-md = 30-1,5 = 28,5g H2O

C×mH2O = md(100-C)

mH2O = md(100-C)/C = 1,5(100-10)/10 = 13,5g

mH2O evaporata = 28,5-13,5 = 15g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari