Răspuns :
2 tone cartofi............3 tone ceapa........8.100 lei
2 tone cartofi............7 tone ceapa........14.900 lei
7 tone ceapa-3tone ceapa=4 tone ceapa
14.900-8.100=6.800 (4 tone ceapa)
6.800:4=1.700 (o tona ceapa)
1.700 x 3=5.100 (3 tone ceapa)
8.100-5.100=3.000 (2 tone cartofi)
3.000 : 2=1.500 (o tona cartofi)
2 tone cartofi............7 tone ceapa........14.900 lei
7 tone ceapa-3tone ceapa=4 tone ceapa
14.900-8.100=6.800 (4 tone ceapa)
6.800:4=1.700 (o tona ceapa)
1.700 x 3=5.100 (3 tone ceapa)
8.100-5.100=3.000 (2 tone cartofi)
3.000 : 2=1.500 (o tona cartofi)
2 t.ca.....3 t.ce.....8100
2 t.ca.....7 t.ce......14900
7-2=5
14900-8100=6800
6800÷5=1360
1360×3=4080
8100-4080=4020
4020÷2=2010
2 t.ca.....7 t.ce......14900
7-2=5
14900-8100=6800
6800÷5=1360
1360×3=4080
8100-4080=4020
4020÷2=2010
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!