un corp se plaseaza rectilinu v= constant pe o suprafața orizontala sub actiunea unei forte f=20N .Calculati lucru mecanic efectuat de dieta de frecare stiind ca scopul deplasării este pe o distanta de 50 N va rog repede si daca puteri si sa imi explicati si in desen ca trb si desen făcut multumesc !
Lm = Fxd F= forta ( in cazul tau forta cu care este impins obiectul) d= distanta pe care o parcurge obiectul => Lm=20N x 50m= 100 J *desen nu pot sa fac pentru ca nu am cu ce sa fac poza. Practic este un obiect cu roti, un plan inclinat la 0 grade adica o linie dreapta. Pe desen arati lungimea , forta impreuna cu directia si sensul ei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!