👤

calculează greutatea unui cub cu latura 2 cm din fier cu densitatea 7800kg/mcub,g~-10N/kg

Răspuns :

greutatea  = masa x g 

masa = densitatea x volumul 

volumul =  0,02 m x 0,02 m x 0,02 m = 0,000008 m³ 

greutatea = densitate x volum x g = 7800 kg/m³ x 0,000008 m³ x 10 N/kg =0,624 Newton