👤

Care este numarul de electroni pi continuti de 410g de 2,5-hexadiena?

Răspuns :

MC6H10 = 82g/mol

n = m/M = 410/82 = 5 moli C6H10

Alcadienele contin 2 leg. duble. O leg. dubla contine o leg. pi si una sigma

Deci 1 mol C6H10...........2×6,022×10^23 leg. pi
5 moli C6H10.................x = 6,022×10^24 leg. pi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari