👤

Dacă 1 kg de afine costă 30 de lei,atunci pentru a cumpăra 200 de grame de afine trebuie să plătim ... lei.

Răspuns :

1kg......30 lei
0,2kg....xlei
 [tex]x= \frac{0,2kg*30lei}{1kg} =6 lei [/tex]