👤

Un biciclist a parcurs o distanta de 4 h cu viteza medie de 24k/h.Cu ce viteza medie trebuie sa se deplaseze biciclistul pentru a parcurge aceeasi distanta in 3 h??
Urgent,va rog.


Răspuns :

4h______24km/h
3h______x (ip)
x=(4•24)/3=32km/h
Pentru a parcurge aceeași distanță în mai puțin timp, e nevoie de viteză mai mare.
24 × 4 = 96 km ( a parcurs biciclistul )

Viteza cu care trebuie sa se deplaseze biciclistul pentru a parcurge cei 96 km in 3h este :

96 : 3 = 32 km/h