👤

Video tot are doua feluri de smantana:de 20 lei si de 12 lei/kg.El a hotarat sa obtina, a amestecand ambele feluri de smantana ,un al 3-lea fel de smantana la pretul de 14lei/kg.El. In ce raport trebuie sa amestece Vindetot cele 2 feluri de smantana?

Răspuns :

a= smantana de 20 lei kg
b= smantana de 12 lei kg

avem
20a+12b=14(a+b)
20a+12b=14a+14b
20a-14a=14b-12b
6a-2b=0
a=b/3
a/b=1/3 (raportul)
 un kg smantana de 20 lei kg se amesteca cu 3 kg de smantana de 12 lei

verificare:
1kg x20 lei+3kg x12lei=20+36=56 lei
1+3=4 kg
56:4kg=14 lei kg 

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari