👤

27.Cate g reprezinta:
a)3 moli Na3O
b)5 moli H20

Va rog ajutati-ma


Răspuns :

a)3 moli Na3O
M Na3O=3× A Na+A O= 3×23+16 =69+16=
= 85 g (85g/mol)
3 moli Na3O = 3×85=255 g Na3O

b)5 moli H20
M H2O=2×A H +A O=2×1+16=2+16=18g (18g/mol)
5 moli H20 = 5×18=90 g H2O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari