👤

Cata apa trebuie indepartata prin evaporare din 300 g solutie de concentrație 30 ℅, pentru ca solutia sa deviba de concentratie 40℅?

Răspuns :

C1= md1x100/ms1---> md1= ms1xc1/100=300x30/100=9 0g
c2= md2x100/ms2
dar md2=md1---> ms2= md2x100/c2= 90x100/40=225g
m,apa evaporata  =ms1-ms2= 300-225 g=.......................calculeaza!!!!!!