👤

Se dizolva 4 moli HCl in 10 moli de apa. Ce concentratie procentuala are solutia obisnuita?

Răspuns :

n=4 moli HCl
n=m/M=>m=n×M
M=36.5
m= 36,5×4=146(md HCl)
ms=md+mapă
ms=146+10
ms=156g
c=md/ms×100
c=146/156×100
c=93,6la sută