👤

Calculati masa pentru 67,2 dm la 3 N2 si 8,96 L Co2

Răspuns :

Se aplica relatiiile:   n=V/Vm   si   n= m/M
nN2= 67,2 l/22,4 l/mol= 3 mol
m= nxM= 3molx28g/mol= 84g
SAU
egalez cele doua relatii si scot m
V/Vm=m/M----> m= VxM/Vm= 67,2 lx28g/mol/22,4l/mol= 84g
OBSERVATII:  1dmcub=1l   Vm este volum molar  M este masa molara



calculeza si tu  la CO2      (M=44g/mol) !!!!!!!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari