👤

Calculeaza cantitatea de substanta si masa hidrogenului care se elimina la interactiunea a 36 g de apă cu: a) un metal monovalent b) un metal divalent


Răspuns :


                       36 g      Xg            y g
           2 Na + 2H2O =2NaOH + H2                  MH2O=2+16=18
                        2.18g    2.40 g     2g                  MNaOH=23+16+1=40
                                                                          MH2=2

x=36.2.40:2.18=80 g NaOH

y=36.2:2.18=2 g H2



                   36g        a g             b g
          Ca +2 H2O =Ca(OH)2 +H2
                 2.18 g       74 g         2g

a=36.74:2.18=74 g b Ca (OH)2      
                                                                  MCa(OH)2=40+2.32+2=74
b=36.2:2.18=2g H2


 
   
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari