👤

Daca 7,5 kg de banane costa 33,75 lei , atunci un kilogram costa

Răspuns :

7,5 kg ........................... 33,75 lei
1 kg ................................. x lei

x = 1 x 33,75 / 7,5 = 33,75 / 7,5 = 4,5 lei ( 1 kg )
33,75lei:7,5kg=4,5lei

CU PLACERE!!!