👤

10,8g Al reactioneaza cu oxidul de cupru CuO. Cate grame de Cu rezulta din urma reacției? Al=27; Cu=64

Răspuns :

2Al+3CuO⇒[tex] Al_{2}O_{3} [/tex]+3Cu
ν=[tex] \frac{m}{M} [/tex]
M(Al)=27[tex] \frac{g}{mol} [/tex]
v(Al)=[tex] \frac{10,8g}{27 \frac{g}{mol} } [/tex]=0,4 moli
v(Cu)=[tex] \frac{0,4mol×3mol}{2mol} [/tex]=0,6 moli
m=vM
m(Cu)=0,6 moli×64 /frac{g}{mol} [/tex]=38,4 g
Se da:
m(Al)=10,8 g
---------------------------
m(Cu)-?
                                      Rezolvare:
Al+CuO------>Al2O3+Cu
1)Aflam niu(v) a aluminiului: v(Al)=10,8:27=0,4 mol
2)Construim raportul pentru a alfa niu(v) a Cu: 0,4 mol==x mol<=>x=0,4*3=0,6
                                                                                  2 mol==3 mol<=>        2
3)Aflam masa cuprului: m(Cu)=0,6 mol*64 g/mol=38,4 g

                                                   Raspuns:m(Cu)=38,4 g