-calculez volumul de oxigen din volumul de aer
V,O2= 20X45,05/100= 9 L
-V,O2 pentru arderea 1 mol alchena va fi 90 l
-calculez moli O2 din acet volum, in conditiile date
pV= nRT---> n= 2x90/0,082x(20+273)= 7,5 mol
-deduc alchena din ecuatia de ardere
CnH2n+ 3n/2O2---.> nCO2 + nH2O-
DECI 3n/2= 7,5--> n= 5---> pentena ,C5H10