👤

Calculaţi masa (grame) de sulfat feros dintr-o probă de 200 mL soluţie FeSO4 de concentraţie molarǎ 0,1M

Răspuns :

Cm = γ / Vs = md / Mx Vs ⇒ md = Cm xMxVs
Vs=0,2 L ,M = 56+32+4x16 = 152 g/mol
md = 152 x0,2x 0,1 = 3,04 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari