👤

Care este concentratia molara a solutiei obtinuta prin dizolvarea a 44.8 L HCl gazos in 500 mL solutie?

Răspuns :

n = V/Vm = 44,8/22,4 = 2 moli HCl

C = n/Vs(L) = 2/0,5 = Calculeaza !