👤

Un obiect de plumb care cântărește 20 kg are volumul de 2,5 dm cubi. Determinați dacă obiectul are goluri în interior,în caz ca are glouri în interior calculati volumul acestor goluri. Densitatea plumbului este 11,3 g/cm cubi.

Răspuns :

densitatea o notam cu d=masa/volum=m/v
deci daca acest corp nu are goluri ar trebui ca m=d*v=11,3g/cm^3 * 2500cm^3=28250g, am transformat 1dm^3=1000cm^3
Cum masa este de doar 20kg avem goluri de aer in material
volumul acestora este Vg= diferenta de masa/ densitate=8250g/11,3g/cm^3=730,08cm^3