👤

Care este densitatea corpului volumul de 8,4 m3 si masa de 54,6 tone?

Răspuns :

densitatea= masa/ volum= 54600kg/8400 dm³=6,5 kg/dm³=6,5 g/cm³
             d = m/v = 54600kg/8,4m³ = 6714 kg/m³ = 6,714g/cm³