👤

numarul de moi din 392 de g h2 so4

Răspuns :

calculez masa molara a acidului sulfuric
M=2gH+ 32gS+ 4X16gO---> 98g/mol
98g  este masa pentru 1 mol
392g.............................x=....................calculeaza 


rezulta relatia:   n,mol= m/M
392 g H2SO4
n=m/M=392/98=4 moli H2SO4
M H2SO4=98