👤

O gospodina a platit 19 lei pentru doua kg de banane si 3 kg de portocale .Alta gospodina a cumparat 4 kg de banane si doua kg de portocale si a platit 26 lei. Cat costa un kg de banane ?Dar unul de portocale?

Răspuns :

2kg portocale.....3kg banane.....19lei
4kg portocale.....2kg banane.....26 lei

Înmulțim primul rând cu 2 pentru a egaliza si apoi scrie randul unu cu toate datele inmultire cu 2
rezolvare
6-2=4
38-26=12
12:4=3
3×2=6
26-6=20
20:4=5
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari