👤

Într-un camion s-au încărcat 130 de lăzi cu mere a câte 24kg fiecare și 46 de lăzi cu nuci a câte 9kg fiecare.Stiind că un kg de mere costa 5 lei iar un kg de nuci 23 lei,afla câți lei s-au încasat pe fructe.

AJUTOR RAPID!!!!!


Răspuns :

130×24=3120(kg mere)
3120×5=15600 (lei merele)
46×9=414 (kg nuci)
414×23=9522( lei nuci)
9522+15600=25122 (lei total fructe)